subskrybuj: Posty | Komentarze

Jak smażyć frytki

0 komentarzy

Smażone frytki Frytki należą do tych prostych, tanich i jednocześnie bardzo smacznych dań, które przede wszystkim uwielbiają dzieci. Dorośli też lubią ten chrupiący posiłek, jednak świadomość tego, ile frytki zawierają kalorii, odbiera nieco radości z ich jedzenia…  Nie są skomplikowane w przygotowaniu, a mimo to, czasami wychodzą nie po naszej myśli. Dobrze jeśli jesteśmy wyposażeni we frytkownicę, ale solidna patelnia lub garnek, też wystarczą do usmażenia frytek.

Frytki domowe, czyli ze świeżych ziemniaków

Ziemniaki kroimy w niezbyt grube, ale też nie za cienkie słupki. Jeśli wrzucamy je do rozgrzanej frytkownicy lub na patelnię, pamiętajmy o odpowiedniej proporcji. Według powszechnej zasady, frytek powinno być 100g na każdy litr oleju. Większa ilość frytek, nie jest wskazana, gdyż temperatura oleju bardzo szybko spada, przez co frytki mogą wyjść gumowate i posklejane. Pamiętaj, że do smażenia potrzebny jest świeży tłuszcz. Tłuszcz używany kilkakrotnie, jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, dymi się, przypala,  a frytki wychodzą niesmaczne. A żeby uzyskać jędrne i chrupiące frytki, należy moczyć je przez chwilę w bardzo zimnej wodzie, następnie odsączyć, wrzucać na rozgrzany tłuszcz i smażyć aż uzyskają złoty kolor. Frytki wybornie smakują z wegetą zamiast soli.

Frytki mrożone

Jeśli używamy kupnego gotowca, czyli frytki mrożone, to nie trzeba ich rozmrażać przed przygotowaniem. Najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziemy na opakowaniu. Zwykle zamrożone frytki wrzucamy do frytkownicy i smażymy w odpowiednio wysokiej temperaturze. Frytki smażone w wyższej temperaturze niż 190 stopni mogą być spalone z wierzchu, a surowe wewnątrz, dlatego ważna jest optymalna temperatura smażenia – pomiędzy 180, a 190 stopni. Frytki solimy zaraz po podaniu, w przeciwnym razie mogą się zrobić nieprzyjemnie miękkie.

Dodaj komentarz